How many gallons of EdWort's Apfelwein have been made?

Help Support Homebrew Talk:

LayMeister

Well-Known Member
I scanned through this thread to generate some stats and a pretty graph. Right now we are adding 1000 gallons every 58 days and the average brew length is a little under 6 gallons. We should hit 10,000 gallons sometime in March 2009.

P

PS total still 7370

BigKahuna

Senior Member
What Kind of Party will 10,000 Gallons be worth? I will try and be there if we plan early enough.

OH...and for the next poster....total is still 7370

Stark

Well-Known Member
Wow, coming into this one late. I've brewed 20 Gallons so far in the last 2 months, with 15 more gallons with different variants to them in the Carboy's as we speak. 10 Gals should be ready to roll on Aug 30th (5 weeks) and the remaining 5 should be ready by Sept. 12th.

Chriso

Broken Robot Brewing Co.
So is that +35 then? You forgot to update the total.

Jimbob

Well-Known Member
I'll be making a 5 gallon batch tomorrow

7415+5 = 7420

7425 + 5 = 7430

juvinious

Well-Known Member
Is a variant using grape juice considered a batch as well?
If yes then that's 10 gallons: 7430 + 10 = 7440
If no then 5 gallons: 7430 + 5 = 7435

Chriso

Broken Robot Brewing Co.
I vote yes. Variations are what homebrew is all about.

MCH

Well-Known Member
7435 + 5= 7440

or 7440 + 5= 7445 if we're counting variances

Bender

Senior Member
I started another 5 gallons last week. Make it 7450.

Fender230

Well-Known Member
5 gallons carbonating. 7455 gallons

make it 7460

pen25

Well-Known Member
if the varient is the case then mark me down for 2 more gallons using a mixed berry apple juice and pomegranate apple mix.

7460+2=7462

7462+5=7467

7467+5=7472

digunderground

Well-Known Member
wow that's a lot of drinking.. THANKS EdWort!!

7472 + 6 = 7478

aquaman555

Member
4 weeks in primary I am very curious
7478 + 5 = 7483

mysteryberto

Well-Known Member
Brewed up another 10 gallons after liking trying the 5 gallon first batch and didn't want to run out.

7493

+ 5 = 7498

JWHooper

Well-Known Member
I decided to heed the advice and start more two weeks later, soooo ...

+ 3 = 7501

farmbrewernw

Well-Known Member
Another batch for me
+5=7506

7506+5=7511

7511 + 6 = 7517

Art Vandelay

Member
7517 + 5 = 7522

Cooled down a glass while bottling it... the first words out of my wife's mouth were "this stuff could get you drunk!"

7522 + 5 = 7527

Toppers

Well-Known Member
Got a friend into this, for him

7527 + 5 = 7532

bottleopener

Well-Known Member
I had to go with what I had on hand (1.5# sugar, wyeast Dry mead) but let's ring her up.

7532+5= 7537

tom777

Well-Known Member
Batch #6 for me...
7542 + 5 = 7547

7547 + 10 = 7567

ace_1790

Member
edit: 7547 + 20 = 7567

7567 + 5 = 7572

tom777

Well-Known Member
edit: 7547 + 20 = 7567
wow -- 20 gallons! I'm sure you could get some stares in the checkout line with that!!!!

ace_1790

Member
Brewed in four batches over a four week period.

JWHooper

Well-Known Member
Brewed in four batches over a four week period.
Where do you live? You are going to need some help drinking that!

7572+5= 7577

7577 + 5 = 7582