How much money do yall speand on honey? - Home Brew Forums
Home Brew Forums > Wine, Mead, Cider, Sake & Soda > Mead Forum > How much money do yall speand on honey?
Reply
 
Thread Tools
Old 07-28-2013, 11:47 AM   #1
TheNoodlerHank
Feedback Score: 0 reviews
Recipes 
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 27
Default How much money do yall speand on honey?

I'm about to start making mead and it's hard to find raw honey around here. Help plez


TheNoodlerHank is offline
 
Reply With Quote
Old 07-28-2013, 11:50 AM   #2
TheNoodlerHank
Feedback Score: 0 reviews
Recipes 
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 27
Default

I'm going to make 5 gallons of mead.


TheNoodlerHank is offline
 
Reply With Quote
Old 07-28-2013, 02:03 PM   #3
beaksnbeer
HBT_LIFETIMESUPPORTER.png
Feedback Score: 1 reviews
 
beaksnbeer's Avatar
Recipes 
 
Join Date: May 2011
Location: New Port Richey, Florida
Posts: 2,839
Liked 502 Times on 332 Posts
Likes Given: 67

Default

Be easier if we knew WHERE here is?
__________________
Quote:
Home of the 12 Tap keezer
beaksnbeer is offline
 
Reply With Quote
Old 07-28-2013, 04:19 PM   #4
Lungus
Feedback Score: 0 reviews
Recipes 
 
Join Date: Jun 2013
Location: Vancouver, B.C.
Posts: 90
Liked 12 Times on 11 Posts
Likes Given: 18

Default

Well you don't absolutely need raw honey, store bought pasteurized will work especially if you make a melomel where the taste of the honey isn't necessarily the focus but where the fruit and/or spices you add to it is.
Lungus is offline
 
Reply With Quote
Old 07-28-2013, 04:43 PM   #5
Beernik
Feedback Score: 0 reviews
Recipes 
 
Join Date: Jun 2009
Location: Lopez Island, WA
Posts: 3,692
Liked 555 Times on 406 Posts
Likes Given: 38

Default

I buy honey from an apiary supply shop. Buying bulk (3lb - 1 gallon (I think 1 gallon is about 10lbs)) isn't that much more expensive per pound than buying clover honey at the grocery store.
__________________
You have to grow up someday, otherwise you become a hipster.
Beernik is offline
 
Reply With Quote
Old 07-28-2013, 05:07 PM   #6
jonmohno
Registered User
Feedback Score: 0 reviews
Recipes 
 
Join Date: Nov 2010
Location: Corn, High Fructose Corn Fortress, IA
Posts: 5,849
Liked 417 Times on 367 Posts
Likes Given: 1235

Default

The cheapest I can find locally is my area goes for about $3.50 per pound. Ive seen higher prices in the store with honey of uncertain quality/processing. Everything else seems 4-5+ per pound. Check out honeylocator on the webinator.
jonmohno is offline
 
Reply With Quote
Old 07-28-2013, 06:01 PM   #7
TheNoodlerHank
Feedback Score: 0 reviews
Recipes 
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 27
Default

I'm sorry. I'm in NE Texas. On the mead I was going to make was plane Jane mead. So honey from Walmart will work?
TheNoodlerHank is offline
 
Reply With Quote
Old 07-28-2013, 08:40 PM   #8
fatbloke
Feedback Score: 0 reviews
Recipes 
 
Join Date: Dec 2006
Location: UK - South Coast.
Posts: 2,699
Liked 182 Times on 167 Posts
Likes Given: 30

Default

Quote:
Originally Posted by TheNoodlerHank View Post
I'm sorry. I'm in NE Texas. On the mead I was going to make was plane Jane mead. So honey from Walmart will work?
Straight meads i.e. honey water nutrients and yeast is known as traditional and using the walmart stuff wouldn't give the best likely result as it will have likely been processed to hell and back......

Honeylocator.com should give you something local. While you don't need raw honey, if you can get it or something less processed, you'd get a better result.

For yeast I'd suggest K1v1116 as its temperature range is pretty wide (10C to35C). It has a good tolerance for alcohol at 18% and does a good job with traditionals......
__________________
"What the large print giveth, the small print taketh away". Tom Waits.

Oh, and here's some blog stuff!
fatbloke is offline
Photobond Likes This 
Reply With Quote
Old 07-28-2013, 09:17 PM   #9
TheNoodlerHank
Feedback Score: 0 reviews
Recipes 
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 27
Default

Ok thank y'all for y'all's input. It was very much needed.
TheNoodlerHank is offline
 
Reply With Quote
Old 07-29-2013, 01:32 AM   #10
tjsaudio
Feedback Score: 0 reviews
Recipes 
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 16
Liked 1 Times on 1 Posts

Default

Last time we spent $2.25/lb for honey. But that was also our own jars and 50+lbs at a time. Our apiaries also uses 0 plastic all stainless or glass which makes it real nice. That is in Vicksburg mi


tjsaudio is offline
 
Reply With Quote
Reply

Thread Tools



Forum Jump