DME vs LME - Page 2 - Home Brew Forums
Register Now For Free!

Home Brew Forums > Home Brewing Beer > Extract Brewing > DME vs LME

Reply
 
Thread Tools
Old 11-16-2012, 12:09 AM   #11
Yooper
Ale's What Cures You!
HBT_ADMIN.png
 
Yooper's Avatar
Recipes 
 
Jun 2006
UP of Michigan, Winter Texan
Posts: 69,763
Liked 8032 Times on 5611 Posts


If you have a LHBS that has LME in bulk, and dispenses it fresh with nitrogen when you buy it, then it's affordable and not bad to use.

"Old" LME, the canned stuff, can be dark and stale with a "canned" taste when you buy it, so unless you know how long it's been sitting around, don't use it!

For conversion, think of these as equal-

1 pound grain = .75 pound LME = .6 pound DME

So, 10 pounds two row = 7.5 pounds LME = 6 pounds light DME.
__________________
Broken Leg Brewery
Giving beer a leg to stand on since 2006

 
Reply With Quote
Old 11-16-2012, 12:14 AM   #12
Golddiggie
HBT_SUPPORTER.png
 
Golddiggie's Avatar
Recipes 
 
Dec 2010
Posts: 11,995
Liked 496 Times on 431 Posts


Just looked at other DME Rebel has... $3.49/#, so even cheaper to use...

For comparison.
10# 2 row (domestic): $13.90
7.5# LME: $27.15
6# DME: $20.94

So, on a level playing field, you can see what costs most...
__________________
Hopping Tango Brewery

跟猴子比丟屎 ・ Gun HOE-tze bee DIO-se

On Tap: Caramel Ale, Mocha Porter II, MO SMaSH IPA
Waiting/Carbonating: 12.5% Wee Honey II, 8.9% Old Ale, English Brown Ale, Lickah ESB, Mocha Porter II
Fermenting
K1:
K2: Epic mead
K3: TripSix
On Deck: Caramel Ale
Aging:mead
Mead [bottled]:Oaked Wildflower Traditional, Mocha Madness, Blackberry Melomel, maple wine

 
Reply With Quote
Old 11-16-2012, 05:23 PM   #13
HerbieHowells
Recipes 
 
Oct 2011
Denver, CO
Posts: 376
Liked 39 Times on 36 Posts


When I said that my LHBS sells bulk LME for $2.69 a pound, I meant that you can actually buy a pound of LME from a bulk container for $2.69- you don't have to buy all 50 lbs. So the same beer would cost me $20.18 if I used LME, and I wouldn't have to pay shipping. You can get a similar price per pound from Austin Homebrew if your LHBS doesn't offer bulk LME. It really comes down to how you want to buy. If all that matters is price, buying DME from Rebel or LME from Austin probably makes the cost a wash. If you have a LHBS that you are loyal to, you will have to do your own calculations.

 
Reply With Quote
Old 11-16-2012, 06:04 PM   #14
Hopper5000
Recipes 
 
Oct 2011
Oakland, CA
Posts: 1,266
Liked 91 Times on 69 Posts


Sorry I should have stated that I was basing my comment off of my LHBS. There's it's on nitrogen and a pount of LME is 2 bucks, a pount of DME is 4 bucks. I believe that LME contribute 36PPM per gal and DME is 45PPM per gal so economically it doesn't match up. However, I like DME because it doesn't take up as much volume as LME and doesn't go bad as fast.

 
Reply With Quote
Old 11-16-2012, 06:10 PM   #15
Golddiggie
HBT_SUPPORTER.png
 
Golddiggie's Avatar
Recipes 
 
Dec 2010
Posts: 11,995
Liked 496 Times on 431 Posts


Since I'm only using extract to make starters, it's a non-issue for me. A 3# bag lasts many batches. With how long it takes me to go through the 3# bag, LME isn't an option (even if it was a consideration).
__________________
Hopping Tango Brewery

跟猴子比丟屎 ・ Gun HOE-tze bee DIO-se

On Tap: Caramel Ale, Mocha Porter II, MO SMaSH IPA
Waiting/Carbonating: 12.5% Wee Honey II, 8.9% Old Ale, English Brown Ale, Lickah ESB, Mocha Porter II
Fermenting
K1:
K2: Epic mead
K3: TripSix
On Deck: Caramel Ale
Aging:mead
Mead [bottled]:Oaked Wildflower Traditional, Mocha Madness, Blackberry Melomel, maple wine

 
Reply With Quote
Old 11-17-2012, 01:22 PM   #16
logan3825
Recipes 
 
Sep 2010
Madison, Wisconsin
Posts: 1,031
Liked 51 Times on 37 Posts


Quote:
Originally Posted by Golddiggie View Post
Just looked at other DME Rebel has... $3.49/#, so even cheaper to use...

For comparison.
10# 2 row (domestic): $13.90
7.5# LME: $27.15
6# DME: $20.94

So, on a level playing field, you can see what costs most...
Holy crap is that some overpriced LME. Northern Brewer and Midwest sell LME way cheaper than that.

Personally I would use both LME and DME. The only real drawbacks of LME are it goes bad faster and is very difficult to measure and weigh out. DME costs about $3-5 more a batch with 5lb DME vs 6lb LME.(provided you are not buying bulk DME) Most recipes I make use 6lb LME as a base and DME to get to the desired gravity. I use DME for starters as well. A gallon ice cream bucket filled with hot water is all you need to make the LME easier to pour.

 
Reply With Quote
Old 11-18-2012, 03:40 AM   #17
phatspade
Recipes 
 
Oct 2011
Milwaukee, WI
Posts: 153
Liked 8 Times on 7 Posts


NB is the best way to go for extract. I was paying $4.75/lb of DME at my LHBS in Idaho. Moved to FL a few months ago and from the looks of it I'm not going to save much money brewing vs. buying beer at the store.

I really prefer DME because of storage and easier to deal with.

 
Reply With Quote
Reply
Thread Tools



Forum Jump