effects of replacing 2-row with less expensive adjuncts? - Home Brew Forums

Register Now!
Home Brew Forums > Home Brewing Beer > All Grain & Partial Mash Brewing > effects of replacing 2-row with less expensive adjuncts?

Reply
 
Thread Tools
Old 09-01-2011, 07:58 PM   #1
MattTimBell
Recipes 
 
Oct 2010
Spokane, WA
Posts: 83



Hey all,

A question for you experts out there! One of the things I like to pay attention to as I brew is cost per batch -- mostly as a matter of curiousity (since quality is the major concern to me), but also as a matter of economy. If I can make a batch that is "equivalent" on the most significant measures as to quality but lower in cost, that's something I like to keep in mind.

Along those lines, what is the effect of replacing a portion of one's malt with adjuncts? Say, I'm making a big beer (like an imperial stout), and the recipe calls for 15+ lbs of 2-row pale, plus the adjuncts that typically go in to the impy to get the whole to somewhere around 18 lbs. What percentage of the pale malt could I reasonably replace with some less expensive unmalted grain? As the percentage went up, what factors would I need to counterbalance? Obviously, one of them would be that the unmalted grains contribute no amylase; I'm assuming that is already accounted for by setting a lowerbound on the replacement. (Between 1/2 and 2/3rds of the total grain bill must be malt.)

Any thoughts? Experiences doing this?

-- Matt

 
Reply With Quote
Old 09-01-2011, 08:07 PM   #2
AZ_IPA
PKU
HBT_LIFETIMESUPPORTER.png
 
AZ_IPA's Avatar
Recipes 
 
Jun 2008
The Cold Part of AZ
Posts: 52,673
Liked 8719 Times on 7007 Posts


Which adjuncts are less expensive than 2-row?

The "story" that BMC historically used corn/rice to save money just isn't true....

 
Reply With Quote
Old 09-01-2011, 08:10 PM   #3
Demon
 
Demon's Avatar
Recipes 
 
Mar 2008
Willowbrook, IL
Posts: 974
Liked 113 Times on 72 Posts


At only 50 cents a pound in bulk I can't imagine finding a cheaper alternative.

 
Reply With Quote
Old 09-01-2011, 08:18 PM   #4
MattTimBell
Recipes 
 
Oct 2010
Spokane, WA
Posts: 83


Hmmn...I've never seen that low a price. Then, I've always dealt with local homebrew shops. The prices in places where I've lived tends to run about 1.60 / lb!

 
Reply With Quote
Old 09-01-2011, 08:25 PM   #5
waldoar15
Recipes 
 
Oct 2009
Ohio
Posts: 683
Liked 8 Times on 7 Posts


Adjunct beers cost me a little more to brew since I buy flaked maize. Pretty hard to beat the bulk prices on 2 row brewers malt. 6 row isn't all that much cheaper. But it all depends on your location, access, ect.

 
Reply With Quote
Old 09-01-2011, 08:36 PM   #6
Brek81
Recipes 
 
Sep 2010
Indianola,IA, Iowa
Posts: 184
Liked 4 Times on 4 Posts


sugar @ $3-5/lbs and .46 ppg 100% eff = $0.0363/ppg
2-row-milled @ $1.15/lb and .37 ppg 75% eff = $0.0411/ppg

(prices are what i pay here)

using 15lb grain for 5 lb batch = 1.083 beer costing 17.25
using sugar to make same fermented stuff = 9.02lbs suger costing 14.97

Reason: fermented sugar water =/= beer

 
Reply With Quote
Old 09-01-2011, 08:39 PM   #7
Soperbrew
Who rated my beer?
HBT_LIFETIMESUPPORTER.png
 
Soperbrew's Avatar
Recipes 
 
Feb 2008
Chandler, Arizona
Posts: 2,457
Liked 90 Times on 84 Posts


Quote:
Originally Posted by Demon View Post
At only 50 cents a pound in bulk I can't imagine finding a cheaper alternative.
Not everyone has access to that price. Our LHBS charges $1.19/lb. by the bag for 2row.

 
Reply With Quote
Old 09-01-2011, 09:23 PM   #8
Clementine
Recipes 
 
May 2011
Waynesboro, PA
Posts: 545
Liked 12 Times on 12 Posts


Quote:
Originally Posted by Demon View Post
At only 50 cents a pound in bulk I can't imagine finding a cheaper alternative.
what is your source? I think you gotta share that one. I thought 50 pound sack was about the cheapest.

Clem

 
Reply With Quote
Old 09-01-2011, 09:33 PM   #9
Demon
 
Demon's Avatar
Recipes 
 
Mar 2008
Willowbrook, IL
Posts: 974
Liked 113 Times on 72 Posts


Sorry, probably shouldn't have posted that price since its not what you'd get at the LHBS. Our group buy pricing is as low as $27 per sack. Even at twice that price its still going to be difficult to find an adjunct to use instead.

 
Reply With Quote
Old 09-01-2011, 09:33 PM   #10
passedpawn
Waste Allocation Load Lifter - Earth Class
HBT_ADMIN.png
 
passedpawn's Avatar
Recipes 
 
Apr 2009
☼ Clearwater, FL ☼
Posts: 26,104
Liked 6818 Times on 4030 Posts


I pay 35 bucks (ish) for a bag of 2-row in Tampa. That's with a club 10% discount.
__________________
- Andrew

 
Reply With Quote
Reply
Thread Tools


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Replacing LME with DME Jayrot All Grain & Partial Mash Brewing 3 01-06-2010 01:37 AM
Adjuncts in calculating efficiency batfishdog37 All Grain & Partial Mash Brewing 2 03-23-2009 06:11 PM
Mashing w/ Adjuncts batfishdog37 All Grain & Partial Mash Brewing 2 03-09-2009 07:19 PM
Think it's too expensive to get into AG? Gonefishing All Grain & Partial Mash Brewing 2 12-14-2008 02:12 AM
Mashing Adjuncts Gabe All Grain & Partial Mash Brewing 4 03-14-2008 06:06 PM


Forum Jump