Happy HolidaySs Giveaway - Winners Re-Re-Re-Drawn - 24 hours to Claim!

Get your HBT Growlers, Shirts and Membership before the Rush!


Home Brew Forums > Home Brewing Beer > General Beer Discussion > Weighing the cost of milling your own?
Reply
 
LinkBack Thread Tools
Old 07-15-2009, 08:23 PM   #1
petep1980
HBT_LIFETIMESUPPORTER.png
Feedback Score: 0 reviews
 
petep1980's Avatar
Recipes 
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,901
Liked 13 Times on 13 Posts
Likes Given: 1

Default Weighing the cost of milling your own?

I did a spreadsheet. I pay roughly $1.89/pound for 2-row pale malt at LHBS and it gets milled. I can pick up $50# for $60 though unmilled. They charge .10 per pound to mill.

If I pay $179 for a mill (which I can adjust and even get better efficiency from) if I average 10# base malt per batch my break even point is 7 batches.

Also if you can increase your efficiency with a tighter mill and only need 9# per batch base malt then you're looking at breaking even at 6 batches.

At batch #20 you're up about $1700 buying bulk.

Feel free to tell your wives

__________________
petep1980 is offline
 
Reply With Quote Quick reply to this message
Old 07-15-2009, 08:27 PM   #2
McKBrew
Feedback Score: 0 reviews
 
McKBrew's Avatar
Recipes 
 
Join Date: Oct 2006
Location: Hayden, Idaho
Posts: 8,291
Liked 31 Times on 27 Posts
Likes Given: 8

Default

You pay $1.89# for milled grain. OUCH!!!

You definitely are getting run through the mill.

__________________

Make Beer, Not War.

McKBrew is offline
 
Reply With Quote Quick reply to this message
Old 07-15-2009, 08:27 PM   #3
BreckBastion
Feedback Score: 0 reviews
Recipes 
 
Join Date: May 2009
Location: Marysville, Washington
Posts: 189
Liked 1 Times on 1 Posts

Default

I think you are paying too much. I pay $35.75 for a 55lb sack of Great Western 2-row

__________________
BreckBastion is offline
 
Reply With Quote Quick reply to this message
Old 07-15-2009, 08:28 PM   #4
petep1980
HBT_LIFETIMESUPPORTER.png
Feedback Score: 0 reviews
 
petep1980's Avatar
Recipes 
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,901
Liked 13 Times on 13 Posts
Likes Given: 1

Default

I have ONE LHBS. No lie.

__________________
petep1980 is offline
 
Reply With Quote Quick reply to this message
Old 07-15-2009, 08:29 PM   #5
RC0032
Feedback Score: 0 reviews
Recipes 
 
Join Date: Aug 2008
Location: Chicago
Posts: 1,134
Liked 16 Times on 13 Posts
Likes Given: 11

Default

+1 on mills being cheaper than $180

http://www.brewmasterswarehouse.com/...Hopper-0101877

__________________
RC0032 is offline
 
Reply With Quote Quick reply to this message
Old 07-15-2009, 08:29 PM   #6
Synovia
Feedback Score: 0 reviews
Recipes 
 
Join Date: Jan 2009
Location: Chicago, Il
Posts: 1,327
Liked 6 Times on 6 Posts
Likes Given: 1

Default

Quote:
Originally Posted by petep1980 View Post
I did a spreadsheet. I pay roughly $1.89/pound for 2-row pale malt at LHBS and it gets milled. I can pick up $50# for $60 though unmilled. They charge .10 per pound to mill.

If I pay $179 for a mill (which I can adjust and even get better efficiency from) if I average 10# base malt per batch my break even point is 7 batches.

Also if you can increase your efficiency with a tighter mill and only need 9# per batch base malt then you're looking at breaking even at 6 batches.

At batch #20 you're up about $1700 buying bulk.

Feel free to tell your wives
The numbers (atleast for me) are better than that.


$25 for Corona mill (although A barley Crusher/etc would be nice).

$37 for 55lbs of 2-row.
__________________
Synovia is offline
 
Reply With Quote Quick reply to this message
Old 07-15-2009, 08:31 PM   #7
JMSetzler
HBT_SUPPORTER.png
Feedback Score: 0 reviews
 
JMSetzler's Avatar
Recipes 
 
Join Date: Dec 2008
Location: Hickory, North Carolina
Posts: 911
Liked 15 Times on 15 Posts
Likes Given: 24

Default

Sounds good to me. I didn't spend that much on my mill though. I think I paid $120 plus shipping for my Barley Crusher. When I decided to take the AG route, it wasn't really about the cost as much as the control. I never really even calculated the cost differences beyond the cost of extracts vs the costs of grains, which was significant in itself. I wanted the mill so I could buy my grains and then brew whenever I felt like it. If I bought milled grains, I would need to brew rather quickly and it would also keep me from buying anything in bulk...

__________________
Beer Before Noon - My Beer and Homebrewing Adventures

Kamado Joe Cooking Channel - Grillin' up a Storm!
JMSetzler is offline
 
Reply With Quote Quick reply to this message
Old 07-15-2009, 08:34 PM   #8
Yooper
Ale's What Cures You!
HBT_ADMIN.png
Feedback Score: 0 reviews
 
Yooper's Avatar
Recipes 
 
Join Date: Jun 2006
Location: Upper Michigan
Posts: 62,791
Liked 4915 Times on 3564 Posts
Likes Given: 990

Default

Quote:
Originally Posted by petep1980 View Post
I have ONE LHBS. No lie.
I have NO LHBS. Not within 150 miles, anyway. But, you can order online and do ok. I bought a 55 pound bag of MO including shipping for around $75, and a bag of 2-row for $57. Shipping was $6.99, flat rate from austinhomebrew.com when I bought Vienna malt and pilsner malt.

My barley crusher was $125.

The best part isn't the savings, really, though. The best part is I can say, "Hmmmm- I want to brew!" and I can run to the basement and whip up a pretty nice grainbill. I have a few pounds of most specialty malts, and plenty of hops in the freezer. To me, that's the most wonderful part of buying in bulk and milling my own.
__________________
Broken Leg Brewery
Giving beer a leg to stand on since 2006

Find me on facebook: Lorena Evans
But I'm pretty boring so don't expect much!
https://www.facebook.com/lorena.t.evans
Yooper is offline
 
Reply With Quote Quick reply to this message
Old 07-15-2009, 08:36 PM   #9
petep1980
HBT_LIFETIMESUPPORTER.png
Feedback Score: 0 reviews
 
petep1980's Avatar
Recipes 
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,901
Liked 13 Times on 13 Posts
Likes Given: 1

Default

Well it's clear my next purchase is a mill.

__________________
petep1980 is offline
 
Reply With Quote Quick reply to this message
Old 07-15-2009, 08:50 PM   #10
passedpawn
Waste Allocation Load Lifter - Earth Class
HBT_MODERATOR.png
Feedback Score: 0 reviews
 
passedpawn's Avatar
Recipes 
 
Join Date: Apr 2009
Location: ☼ Clearwater, FL ☼
Posts: 19,832
Liked 3686 Times on 2270 Posts
Likes Given: 3188

Default

I pay $42 for 55# US 2-row, LHBS.

I bought a used MaltMill for $60. No brainer for me.

__________________
passedpawn is offline
 
Reply With Quote Quick reply to this message
Reply



Quick Reply
Message:
Options
Thread Tools


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Anyone else weighing their water? fratermus General Techniques 3 11-24-2008 01:24 PM
Weighing out my Options zweasel Utah HomeBrew Forum 3 04-05-2008 04:12 PM
Weighing Grain zac General Techniques 15 03-08-2008 03:24 PM
What do you use for weighing ingredients? Pugilist Equipment/Sanitation 12 02-03-2008 07:09 PM
Weighing Hops mew General Techniques 16 04-17-2007 11:57 PM



Newest Threads

LATEST SPONSOR DEALS